Home » Alergia na kota

Alergia na kota

Kocia sierść to jeden z najsilniejszych alergenów występujących w przyrodzie. Często pojawia się razem z podobną dolegliwością odnoszącą się do sierści psa, jednakże trzeba zaznaczyć, że sierść kota jest znacznie groźniejsza dla osób podatnych na alergie, wywołuje ostrzejsze objawy oraz pojawia się znacznie częściej. Często wiąże się ona z całorocznym katarem, zapaleniem spojówek, może nawet wywołać astmę. Kolejną cechą charakterystyczną alergii tego typu jest narastanie jej intensywności wraz z wiekiem. Alergeny kota są niezwykle alergizujące, a do tego łatwo rozprzestrzeniają się w środowisku domowym.

kot Główny alergen kota wytwarzany jest przez jego gruczoły łojowe w skórze oraz ślinowe w pyszczku. Służy on nawilżaniu sierści kota w sposób bezpośredni (gruczoły skórne) lub pośredni (poprzez lizanie). Oczywiście nie każdy kot jest tak samo mocno alergenny – jego potencjalne niebezpieczeństwo dla alergików wynika z jakości oraz ilości wytwarzanych przez niego alergenów. Ponieważ sierść to drobne włoski, które wypadają (zwierze linieje) alergen w tej postaci jest roznoszony po praktycznie całym mieszkaniu. Kot jest dosyć wszędobylskim stworzeniem i lubi przebywać nie tylko w określonych punktach, ale często wędruje przemierzając wszelkie miejsca, w których jeszcze nie był. Dlatego też niebezpieczeństwo pochodzi nie tylko od posiadanego przez nas kota, ale również od osób, które we własnym domu posiadają takiego sympatycznego czworonoga. Okazuje się bowiem, że mogą one w bardzo łatwy sposób przenieść alergen ze swojego domu (lub nawet domu znajomego, u którego przebywały) i sprawić, że osoba uczulona bardzo szybko zacznie odczuwać negatywne skutki zdrowotne.

Podstawowe objawy wywoływane przez kocią sierść (zależnie od wrażliwości na alergen), to: astma, świąd, pokrzywka, atopowe zapalenie skóry, zapalenie spojówek, oraz zapalenie błony śluzowej nosa. A więc przede wszystkim kłopoty z oddychaniem, stanem skóry, oczami i nosem – bardzo charakterystyczne dla alergii pyłkowych wszelkiego rodzaju.

kot 2 Alergeny produkowane przez koty są na tyle silne, że nawet dłuższa nieobecność zwierzęcia w domu może nie pomóc osobie uczulonej. Usuwanie alergenów z mieszkania jest procesem powolnym i wymaga cierpliwości. Stan zdrowia alergika w tym przypadku zacznie się poprawiać dopiero po pewnym czasie od usunięcia zwierzęcia z miejsca zamieszkania oraz dokładnie wykonanych czynnościach higienicznych. Znacznym ułatwieniem (a dla niektórych zapewne utrudnieniem) może być w tym przypadku usunięcie takich elementów wystroju, jak dywany, materace, koce, czy derki. To w nich gromadzi się bowiem największa ilość alergenów, która jest trudna do usunięcia. Bardzo pomocne w tym przypadku mogą się natomiast okazać specjalne odkurzacze, lub takie, które wyposażone są w filtry wychwytujące cząsteczki o bardzo małych rozmiarach.

Najważniejszym alergenem znajdującym się w kociej sierści jest Fel d I. Pochodzący z gruczołów łojowych skóry jest bardzo mocnym alergenem, w wyniku działania którego powstają silne zmiany chorobotwórcze u chorych. Ich ilość w ślinie zwierzęcia w tym przypadku jest dużo niższa. Co ważne alergen ów nie znajduje się w moczu ani w surowicy kota – dlatego też obawa w tym przypadku jest nieuzasadniona. W przypadku gruczołów łojowych skóry alergen przenoszony jest za pomocą komórek podstawnych nabłonka. Magazynuje się on na powierzchni naskórka oraz na sierści. Ważnym czynnikiem przenoszenia alergenów jest też ilość łoju produkowana przez gruczoły zlokalizowane w różnych punktach ciała – okazuje się, że największa produkcja odbywa się na grzbiecie zwierzęcia, dużo niższa natomiast na brzuchu. Istotnym jest też fakt, że bardziej alergizujące są samce kota – posiadają one na skórze większą ilość gruczołów łojowych niż samice. Ponad to okazało się, że czynnikiem zmniejszającym ilości łoju w skórze kota jest kastracja.

Leave your response!

You must be logged in to post a comment.