Home » Alergia na kurz

Alergia na kurz

Alergia na kurz jest niezwykle popularna wśród alergików – szczególnie w ostatnim czasie pojawia się wiele przykładów uczulenia na kurz.
Kurz to drobiny rozmaitego pochodzenia – w zdecydowanej większości jednak biologicznego. Okazuje się, że na drobinki kurzu składają się takie elementy jak złuszczony ludzki naskórek, sierść, puder, proszki, strzępy włókien (w tym różnego rodzaju tkanin), pyłki, fragmenty insektów (raz produktów ich przemiany materii), zarodniki pleśni a także wyschnięte cząstki pożywienia. Trzeba przyznać, że różnorodność składników kurzu zadziwia, jednocześnie jest też trochę przerażająca. Największe skupiska kurzu to wszystkie te miejsca, które łatwo wyłapują drobinki krążące w powietrzu i uniemożliwiają im przedostanie się w inny rejon mieszkania. Są to wszelkiego rodzaju pościele, wykładziny, dywany, ale również książki.

kurz Objawy alergii na kurz to przede wszystkim katar alergiczny, który pojawia się niesezonową. Jest to przewlekła choroba alergiczna, nierzadko o dosyć ostrym przebiegu. Wiąże się ona z napadami kichania, pojawianiu się przejrzystej wydzieliny z nosa, oraz poczuciem niedrożności. Trwać ona może przez cały rok, ze szczególnie uporczywym nasileniem w okresie zimowym – wtedy bowiem korzystanie z grzejników i kaloryferów sprzyja powstawaniu dodatkowych pokładów kurzu poprzez wysuszanie powietrza i śluzówek dróg oddechowych. Stąd popularne w pewnym czasie domowe nawilżacze powietrza, które mogą naprawdę skutecznie wspomagać nie tylko alergików.

Objawy alergii na kurz to przede wszystkim opuchlizna błony śluzowej oczu, połączone ze swędzeniem i łzawieniem, swędzenie w nosie połączone najczęściej z nagłymi atakami kataru. Pojawiać się też może kaszel będący reakcją układu oddechowego na alergen, nierzadko połączony z trudnościami w oddychaniu. Zdarzają się również ataki serii kichnięć, które pojawiają się w okresie następującym bezpośrednio po śnie. Objawy powinny ustąpić po wyjściu na świeże powietrze – dlatego też w przypadku osób uczulonych na kurz często zaleca się częste i dokładne wietrzenie domu, dbanie o czystość mebli i powierzchni płaskich, a także częste spacery. sprzątanie Alergia na kurz może również powodować spadek samopoczucia związany pośrednio i bezpośrednio z problemami alergicznymi. Usuwanie kurzu z domu jest naturalnym postępowaniem w przypadku stwierdzenia u siebie alergii na ten alergen. Oczywiście pozbycie się dywanów oraz innych łatwo kurzących się powierzchni nie pomoże nam zbytnio, ponieważ kurz gromadzi się na wszystkich powierzchniach i z pewnością objawy nie ustąpią poprzez np. pozbycie się nadmiaru tkanin dekoracyjnych. Często pojawiają się ostatnio u lekarzy opinie, że usuwanie popularnych “zbiornic kurzu” może czasem nawet bardziej zaszkodzić niż pomóc. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że takie miejsca kurzu nie produkują, a jedynie go zbierają. Mówiąc wprost: co nie wyląduje na powierzchni będzie nadal unosić się w powietrzu. Dlatego też taki alergen wciąż unoszący się w wolnej przestrzeni łatwiej może znaleźć drogę do nosa alergika. Kwestie kluczowe to raczej dobry odkurzacz, który naprawdę zasysa kurz, a nie tylko wyrzuca go z powrotem w powietrze. Odpowiednie urządzenia czyszczące z wodnym systemem filtrowania są tutaj nieodzowne – dzięki nim suche elementy kurzu są wyłapywane, moczone, a przez to obciążane i “topione”. Tylko taki sposób czyszczenia dywanu jest naprawdę skuteczny, podobnie zresztą sprawdza się w czyszczeniu innych powierzchni.

Leave your response!

You must be logged in to post a comment.