Home » Alergia na mleko

Alergia na mleko

Mleko to produkt żywnościowy, który przez całe wieki, a nawet tysiąclecia uważany był za podstawę diety zarówno osób bardzo młodych, dojrzałych, jak i tych u schyłku życia. Uważano, że mleko krowie jest idealnym pożywieniem dla kobiet w okresie laktacji – czyli takich, które niedawno urodziły, a teraz karmią piersią. Zdarzały się więc przypadki takie, podczas których matka, która karmi własne dziecko sama wypijała nawet więcej niż litr mleka wciągu jednej doby. Tego rodzaju praktyki sprawiać miały, że w pokarmie matki większa będzie obecność wapnia wpływającego bardzo pozytywnie na wzrost młodego organizmu.

mleko Okazało się jednak, że w dobie alergii pyłkowych, oraz pokarmowych sytuacja uległa zmianie. Nie jest już zalecane picie mleka w ilości większej niż jedna szklanka na dobę. Nie ma natomiast żadnych przeciwwskazań, by mleka w ogóle nie spożywać – również w przypadku matek karmiących. Wskazane jest natomiast jedzenie różnego rodzaju produktów nabiałowych jak sery, czy masło. Kwestia wapnia to jednak w tej chwili głównie mit minionych lat, ponieważ duże ilości tego pierwiastka znajdują się również w zielonych warzywach oraz kaszy. Samo mleko krowie jest natomiast silnym alergenem, które powodować może silne reakcje uczuleniowe u niemowlaków. Doradzane w niektórych krajach picie baraki u kobiet karmiących jest poradą skrajnie nieodpowiedzialną – bawarka wcale nie powoduje zwiększenia produkcji mleka. Pozwala ona uzupełnić płyny w organizmie matki tak samo jak zwykła woda mineralna, z tym, że w jej ciele znajduje się większa ilość alergennego mleka krowiego.

krowa Szczególnie w rodzinach, w których znajdują się alergicy trzeba być bardzo ostrożnym. Nawet jeśli to tylko delikatne objawy alergii skórnej wynikającej z nadwrażliwości na określone środki piorące. Wynika to z faktu, że układ pokarmowy noworodka jest bardzo delikatny. Błona śluzowa żołądka i jelit łatwo przepuszcza białka – nie tylko te pochodzące od matki, ale również obcogatunkowe, czyli krowie, kozie, owcze i tak dalej. Nadmiar mleka u matki, w której rodzinie występują choćby najsłabsze alergie może spowodować bardzo daleko idące skutki u noworodka. Dlatego też jakiekolwiek spożycie mleka krowiego, choć dopuszczalne, wiąże się z pewnym ryzykiem. Niewskazane jest spożywanie mleka krowiego w dużych ilościach. Tyczy się to również przetworów mlecznych.

W przypadku, w którym u dziecka pojawi się reakcja alergiczna na mleko krowie należy całkowicie wyeliminować mleko krowie oraz jego przetwory z diety matki. Do takich objawów zaliczać się mogą bule brzucha, biegunki, czy wysypka. W takim wypadku warto wprowadzić za to suplementy wapniowe, które będą zastępowały niedobory w organizmie matki karmiącej. Często też w przypadku matki, która ma objawy alergii na mleko krowie bezmleczną dietę przez cały okres karmienia piersią. Trzeba się jednak tutaj stosować przede wszystkim do zaleceń lekarza, który jest najlepiej zorientowany zarówno w najnowszych trendach dotyczących powstawania i leczenia alergii, jak również posiada on bogate doświadczenie w zakresie stosowania antyalergicznej diety w rozmaitych sytuacjach praktycznych.

Leave your response!

You must be logged in to post a comment.