Home » Alergia na pyłki

Alergia na pyłki

Alergia pyłkowa to jeden z najpopularniejszych i najlepiej znanych rodajów alergii. Sezonowo jest ona wywoływana przez pyłki nie tylko drzew, ale też chwastów, zbóż i traw. Jest to zarazem jedna z lżejszych rodzajów alergii, nieleczona jednak może przeistoczyć się w poważniejsze dolegliwości. Poza tym jest to dolegliwość dosyć uciążliwa i męcząca – jej objawy wywołują nie tylko reakcje skórne, ale też związane z prawidłowym dotlenianiem organizmu.

Najbardziej alergenne ze wszystkich pyłków roślinnych są trawy. Niektórzy uczeni określają ich pyłek wręcz mianem złośliwego, ponieważ powoduje on niezwykle silne objawy tego typu alergii.

inhalator Alergie pyłkowe są sezonowym typem dolegliwości. Dlatego też nie można jasno określić ram ich występowania – każda roślina pyli w nieco innym okresie, przez okres od dwóch do sześciu tygodni. Objawy po takim pyleniu znikają zupełnie, pojawiając się dopiero za rok w zbliżonej porze (lub po pół roku jeśli dojdzie do ponownego pylenia, co w dobie występujących zmian klimatycznych również ma miejsce). Alergia pyłkowa bywa nazywana też pyłkowicą. Jej główne objawy, to katar (o wodnistym charakterze), kichanie, uciążliwe poczucie zatkanego nosa, bóle głowy i zatok oraz zapalenie spojówek. W poważniejszych przypadkach pyłkowicy pojawić się też może jedna z odmian astmy (tutaj najczęściej kaszel, lub w ostrzejszych stanach duszności). Pojawia się również nierzadko alergia kontaktowa w postaci wysypki na odsłoniętych obszarach ciała, która pojawia się w miejscu styku pyłku ze skórą alergika.

Dawniejsze badania naukowe wykazywały, że alergia dotyczy dzieci starszych, które dopiero po ukończeniu siódmego roku życia pokazują wyraźne objawy alergii pokarmowej. Sądziło się też, że owe objawy ustępują stopniowo, a w dorosłym życiu całkowicie znikają. Obecnie uważa się, że sama pyłkowica może się pojawić już w okolicach trzeciego roku życia. Nie oznacza to jednak wcale, że nie może się ona pojawić później, ponieważ odnotowano również przypadki osób po pięćdziesiątym roku życia z objawami nowej alergii. Leczenie alergii pyłkowych nie jest bardzo trudne, ale za to długotrwałe. Istnieje kilka możliwości leczenia: w tym przypadku można wybrać działanie doraźnych leków antyalergicznych, które przyjmuje się w okresie pylenia, albo immunoterapia, która w ostatnim czasie staje się bardziej popularna, szczególnie w ostrzejszych przypadkach pyłkowicy. Stosuje się ją przed rozpoczęciem pylenia roślin. Oczywiście alergii nie wolno leczyć na własną rękę, przypadkowymi lekarstwami polecanymi przez znajomych lub sprzedawców. Istotna rzecz, to wizyta u alergologa, który przeprowadzi testy alergiczne na uczulenie na określone alergeny. Bez testów żaden lekarz nie jest w stanie stwierdzić zarówno stopnia choroby, jak i alergenów uczulających organizm. Obserwacja pacjenta w tym przypadku to niestety za mało.

Pyłki 2 Podstawowym narzędziem każdego alergologa w tym przypadku są testy skórne. Są one niezwykle skuteczną metodą, która od wielu lat jest dopracowywana i unowocześniana w celu jak najłagodniejszego jej przeprowadzenia. Dość powiedzieć, że początkowo do takich badań używano zwykłej igły strzykawkowej, którą nakłuwano miejsce, na które uprzednio położono płynną próbkę alergenu. Zwykle miejscem przeprowadzanych testów są plecy lub przedramię. Aby test wypadł prawidłowo zakazane jest przyjmowanie jakichkolwiek leków antyhistaminowych i przeciwzapalnych przynajmniej na tydzień przed badaniem – fałszują one wyniki uniemożliwiając prawdziwe odczytanie pyłków alergizujących.

Klasyczne nakłuwanie igłą w tym przypadku odbywa się za pomocą specjalnych, jednorazowych igiełek, które jedynie lekko naruszają naskórek nie wywołując dokuczliwego bólu. Reakcja zwykle widoczna jest po dziesięciu lub piętnastu minutach. Pojawia się bąbel, z jego rozmiaru wyczytać można skalę uczulenia na dany alergen. Jeśli takie testy nie wykażą zadowalających efektów można przeprowadzić dodatkowe badanie polegające na sprawdzeniu ilości przeciwciał swoistych we krwi (chodzi tu dokładnie o przeciwciała IqE).

Leave your response!

You must be logged in to post a comment.