Home » Alergia na roztocza

Alergia na roztocza

Roztocza to zwierzęta mikroskopijnej wielkości, które są na tyle małe, że nie widzimy ich gołym okiem. Bardzo często żyją one w kurzu domowym, a ich wielkość nie przekracza pół milimetra. Mają kształt zbliżony do kropli – delikatnie jedynie da się w niej wyróżnić część głowy oraz kończyny. Istnieje kilka gatunków roztoczy, które najczęściej pojawiają się w domach człowieka (są to: dermatophagoides pteronyssinus oraz Euroglyphus maynei). Powodować one mogą napady astmy, zapalenie skóry, spojówek, oraz pospolite: kaszel i katar. Trzeba jednak przede wszystkim uświadomić sobie fakt, że to nie same roztocza są alergenem – lecz ich odchody. To właśnie odchody roztoczy znajdujące się w naszym otoczeniu wdychamy po nieumyślnym wzbiciu ich w powietrze przez co odczuwamy przykre konsekwencje silnych objawów alergicznych.

roztocza Roztocze żyje stosunkowo długo jak na stworzenie tej wielkości – od miesiąca do czterech. Natomiast jeden osobnik tego gatunku wytworzyć w ciągu całego życia może liczbę odchodów ponad dwieście razy przekraczającą masę jego ciała. Kał wydalany przez istotę przyjmuje postać niewielkich kulek otoczonych śluzem – przyklejają się one bardzo łatwo do wszelkiego rodzaju chropowatych materiałów jak włosy, czy tkaniny.

Środowiskiem życiowym dla roztoczy jest kurz, który osadza się na różnego rodzaju powierzchniach miękkich oraz twardych. Więcej ich znajdziemy w dywanach, materacach, wykładzinach, czy na dywanach niż na podłodze. Badania naukowe pokazały, że w materacu może znajdować się ich nawet 2500 w jednym gramie kurzu. Natomiast gram kurzu zebranego w pomieszczeniach pozbawionych łóżek to liczba równa 20 osobnikom. Jeśli ktokolwiek zastanawiał się co powoduje u niego napady kaszlu albo duszności po wejściu do sypialni – uzyska w tym przypadku niezbity dowód oraz winnego w postaci roztoczy. Dzieci, które dostają napadów kaszlu podczas zabaw pluszowymi zabawkami powinny zostać od nich odseparowane – bowiem taki pluszak to gigantyczna kolonia roztoczy.

łóżko i krzesłoWarunki idealne dla rozwoju roztoczy to temperatura wynosząca od dwudziestu do trzydziestu stopni Celsjusza oraz wilgotność na poziomie siedemdziesięciu procent. Jedno pokolenie roztoczy rozwija się w czasie wynoszącym mniej więcej jeden miesiąc. Samica pospolitych gatunków roztoczy może w ciągu całego życia złożyć mniej więcej trzysta jaj. Jeśli więc nie wszystkie jajka rozwiną się prawidłowo w małe żyjątka, ale zaledwie połowa z nich to wykładniczy wzrost liczebności roztoczy będzie gargantuiczny. Dość powiedzieć, że wywodzące się od tej jednej samicy roztocza mogą osiągnąć liczbę pięciu miliardów w ciągu jednego roku.

Podstawowym produktem żywnościowym dla roztoczy jest ludzki naskórek. Spożywają one także chętnie naskórek zwierząt domowych oraz różnego rodzaju mikroorganizmy, jak chociażby grzyby pleśniowe. Człowiek w ciągu jednego dnia traci naskórek o łącznej wadze mniej więcej półtora grama. Jest to ilość wystarczająca do wyżywienia tysięcy przedstawicieli mikroskopijnego gatunku przez wiele miesięcy.

Na szczęście walka z roztoczami jest możliwa. Przede wszystkim osoby wrażliwe muszą zadbać o to, by zapewnić roztoczom jak najgorsze warunki do życia. Utrzymywanie temperatury pomieszczenia na poziomie poniżej dwudziestu stopni z pewnością będzie dla naszych małych wrogów sporym problemem zmniejszającym znacznie ich liczebność. Częste sprzątanie to rzecz oczywista – im mniej kurzu tym lepiej. Dobrze jest zadbać o odpowiednie powierzchnie mebli, łóżek, czy podłóg – powinny być one gładkie, tak aby łatwo było je czyścić. Wszelkiego rodzaju dywany, meble tapicerskie oraz miękkie powierzchnie w przypadku alergii powinny być usunięte z pokoju. Oprócz tego istnieje też sporo specjalnych preparatów do zabijania roztoczy – warto zaopatrzyć się w jeden z nich, zapoznawszy się jednak zawczasu z dołączoną do niego ulotką bądź informacją na opakowaniu – nie każdy bowiem preparat pasuje do konkretnego gatunku roztoczy.

Leave your response!

You must be logged in to post a comment.