Home » Alergia na słońce

Alergia na słońce

To, co potocznie nazywa się “alergią na słońce” to zespół chorobowy nazywany fotodermatozą. Stanowi go spora ilość różnych chorób, przypadłości i stanów, których przyczyną jest nadwrażliwość organizmu na światło słoneczne (a dokładniej mówiąc na promieniowanie ultrafioletowe, które jest jednym z fragmentów widma światła widzialnego, jednakże również inne pasma światła widzialnego mogą sprawiać problemy.).

słońceIstnieje wiele różnych rodzajów fotodermatozy, które zwykle lekarze dzielą ze względu na sposób wywołania szkodliwej dla organizmu reakcji. Fotomatodrozy idiomatyczne to takie, do których wywołania konieczne jest jedynie światło słoneczne. Zaliczamy do nich takie przykłady alergii, jak:

1. Opryszczka ospówkowata
Jest to dolegliwość, która pojawia się stosunkowo rzadko, zwykle już w okresie wczesnego dzieciństwa. Dolegliwości skupiają się tutaj na odsłoniętych fragmentach skóry, które pokrywają się pęcherzykami. Niestety bardzo często zdarza się iż ulegają one zakażeniu i pozostawiają po sobie brzydko wyglądające blizny. Czasami taki rodzaj opryszczki może wywołać ogólniejsze reakcje organizmu, w wyniku których pojawia się zapalenie spojówek lub gorączka.

2. Pokrzywka słoneczna
Jest to dolegliwość pojawiająca się (odwrotnie niż w przypadku opryszczki ospówkowatej) najczęściej w bardzo zaawansowanym, a nawet podeszłym wieku. Na skórze pojawiają się w tym przypadku bąble pokrzywkowe, których obecność stwierdzić można już po kilku minutach przebywania w świetle dziennym. Co ciekawe pojawiają się one nie tylko na odsłoniętych fragmentach skóry, lecz również bardzo często pod ubraniem, co stanowi niezwykle poważny problem dla osoby dotkniętej tą jednostką chorobotwórczą. W tej chwili jedynym sposobem na przeciwdziałanie tego typu objawom są silne leki przeciwhistaminowe przyjmowane w dużych ilościach.

3. Świerzbiączka letnia
Ten typ alergii na słońce pojawia się najczęściej w młodym wieku – niekoniecznie jednak już we wczesnym w dzieciństwie. Charakteryzuje się ona pewnego rodzaju sezonowością, która daje najostrzejsze objawy w okresie wiosennym. Natomiast wbrew nazwie latem jej aktywność spada w wyniku opalania się skóry i zmniejszenia się jej wrażliwości na światło słoneczne. Reakcja alergiczna obejmuje grudki, rumień lub pęcherzyki i pojawia się po kilkudziesięciu (w ostrych przypadkach po kilku) godzinach od momentu wystawienia się na silne promienie słoneczne. Pojawia się przy tym również uciążliwe uczucie swędzenia. Środkiem zapobiegawczym w tym przypadku jest stosowanie silnych filtrów UV, czasem stosuje się również “hartowanie skóry” za pomocą promieniowania ultrafioletowego – czyli opalanie.

zachód słońca Fotomatodrozy endogenne wywoływane są z kolei przez chorobę organizmu. Tutaj kontakt ze światłem słonecznym wywołuje określoną reakcję ciała (głównie skóry). Zaliczamy też do tej dziedziny różne schorzenia istniejące bez udziału światła słonecznego, ulegające natomiast po kontakcie z nim dużemu zaostrzeniu.

Fotodermatozy egzogenne pojawiają się w wyniku użycia różnego rodzaju substancji chemicznych – w tym leków. Wynika to z faktu, że określone związki chemiczne mogą spowodować uwrażliwienie się skóry na działanie promieni słonecznych – w tym przypadku silne reakcje alergenne mogą się pojawiać nawet w przypadku, w której dana osoba nie cierpi na alergię. Zdarza się, że tego typu reakcje powodują działanie wewnętrznego układu odpornościowego, który funkcjonując w normalny sposób zapamiętuje pewne czynniki szkodliwe (również alergeny). W tym przypadku może dojść do sytuacji, w której po zaprzestaniu przyjmowania danego leku reakcja na promienie słoneczne pozostanie. Niestety takie alergie nabyte zdarzają się mimo postępu w medycynie. Tego typu reakcje wywoływać mogą leki na nadciśnienie i cukrzycę, antyreumatyczne, moczopędne oraz wszelkiego rodzaju leki przeciwbólowe, które otrzymać może bez recepty. Podobne działanie mogą mieć czasem zioła lub kosmetyki. Znanym środkiem, który czasami powoduje reakcje alergiczne jest dziurawiec – niezależnie od formy jego przyjmowania.

Leave your response!

You must be logged in to post a comment.