Home » Alergia na truskawki

Alergia na truskawki

Alergie w przypadku owoców zdarzają się coraz częściej. Jednakże nie wszystkie owoce uczulają jednakowo. Truskawki są przykładem owoców, które dosyć często powodują powstanie objawów alergii. Jednakże są to owoce, które mogą wyzwalać w organizmie histaminę wewnętrzną, której powstawanie prowadzi do różnego rodzaju pseudoalergicznych reakcji, które są rozpoznawane jako potocznie rozumiane uczulenie na truskawki. Podobne zjawisko zaobserwować można w przypadku skorupiaków, mięczaków i ryb.

truskawki Wszelkiego rodzaju uczulenia bardzo często dotyczą młodych organizmów, takich które dopiero dojrzewają. Szczególnie dojrzewanie układu pokarmowego jest dosyć wrażliwym okresem, podczas którego następuje zwiększanie wydajności całego układu – jest to ten okres, w którym niektóre alergie z dzieciństwa mogą przeminąć. Mogą się jednak też pojawić nowe uczulenia. W przypadku, w którym osoba dorosła pozostaje uczulona na truskawki nie może ona czerpać przyjemności z ich jedzenia – eliminacja alergenu z diety jest niestety koniecznością nawet w przypadku dosyć delikatnych dolegliwości z tego wynikających. Obowiązkiem każdej osoby odpowiedzialnej za własne zdrowie jest też odwiedzenie lekarza i zasięgnięcie profesjonalnej porady medycznej.

Ponieważ truskawki są pospolitym alergenem mogą one powodować kłopoty u wielu osób. Ich działanie polega na uwalnianiu magazynowanej w komórkach histaminy, gdzie jest ona magazynowana – w ten sposób dochodzi do uczuleniowej lub toksycznej reakcji na zjedzenie owocu. Najczęstszymi objawami uczulenia na truskawki jest pokrzywka i różnego rodzaju wysypki – a więc w przeważającej części reakcje skórne. W przypadku dzieci pojawiają się najczęściej drobne małe krostki na plecy i brzuchu o czerwonym zabarwieniu. Mogą się one jednak pojawić również w innych miejscach. W rzadkich przypadkach do objawów skórnych doliczyć należy również pojawiającą się czasami biegunkę. Truskawka 2 Zauważenie objawów uczulenia na truskawki u dziecka oczywiście musi oznaczać wyeliminowanie ich z diety. Następnym krokiem (oprócz wizyty u lekarza) powinno być odczekanie kilku lat przed ponowną próbą zjedzenia tego owocu – bardzo często bowiem tego rodzaju alergie z czasem zanikają i istnieje spore prawdopodobieństwo, że nasza latorośl znów będzie mogła zakosztować tych pysznych owoców. Reakcja alergiczna u osoby dorosłej w postaci wysypki może czasem się pojawić również w przypadku zjedzenia zbyt wielkiej ilości truskawek – wystarczy wtedy ograniczyć ilość spożycia za jednym razem. Warto też upewnić się, czy owo uczulenie na pewno powstało w wyniku spożycia akurat tego, a nie innego produktu. Uczulenie może się również pojawić u niemowląt, które same nie jedzą truskawek, ale otrzymują je poprzez mleko matki. Mogą więc reagować alergicznie na produkty, które matka karmiąca zje. Dlatego w przypadku świeżo upieczonych matek konieczna jest stała, bardzo uważna obserwacja, która może dać decydujące dowody na to, czy uczulenie na ciele dziecka faktycznie powstało w wyniku zjedzenia truskawek, czy też nie. Zanotowano przypadki, w których młode dziecko, które jest uczulone na dany pokarm reaguje bardzo negatywnie na propozycję jego zjedzenia. Uznaje ono, że z podanymi truskawkami coś jest nie tak – może nawet odmówić ich zjedzenia. Nie należy wtedy zmuszać ich do jedzenia tych owoców, lepiej sprawdzić, czy aby nie jest on na nie uczulony. Może to być szybka i sprawna metoda sprawdzenia tego typu dolegliwości.

Leave your response!

You must be logged in to post a comment.