Home » Astma – Objawy, przebieg i leczenie

Astma – Objawy, przebieg i leczenie

Do typowych objawów astmy zaliczyć można przede wszystkim kaszel, świszczący oddech, oraz napady duszności (są one spowodowane okresowym skurczem nadreagujących oskrzeli). Wszystkie objawy mogą zanikać całkowicie lub częściowo w sposób spontaniczny, albo z powodu użytych lekarstw. Napady objawów pojawić się mogą najczęściej w trakcie kontaktu z alergenem, podczas infekcji układu oddechowego, oddychania mroźnym powietrzem lub podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Istnieje wiele czynników, które zaostrzają potoczne objawy astmy. Zaliczyć do nich możemy przede wszystkim kontakty z alergenami, część leków, hiperwentylację (wzmożony oddech podczas wysiłku), papierosy, infekcje układu oddechowego, nieodpowiedni pokarm. papieros
Aby móc leczyć astmę oskrzelową po pierwsze należy bardzo dokładnie rozpoznać jej rodzaj. Wynika to przede wszystkim z faktu, że leczenie astmy przebiega przede wszystkim na hamowaniu powstających w organizmie stanów zapalnych – stanowią one w zdecydowanej większości leczenie objawowe. Z kolei przewlekła charakterystyka tej choroby sprawia, iż trzeba je stosować przez bardzo długi czas. Określenie kontroli astmy to właśnie opanowywanie widocznych objawów chorobowych. Podstawą dla odpowiedniego leczenia jest unikanie kontaktu z alergenami, oraz ekspozycji na mroźne powietrze. Bardzo często w realnym życiu przestrzeganie wszystkich reguł nie jest możliwe, dlatego też obecnie stosuje się obok objawowego, leczenie odczulające – jest to jedna z popularniejszych metod immunoterapii. W dawniejszych czasach bardzo często stosowaną metodą zapobiegania występowania objawów astmy było dostosowywanie wewnętrznego środowiska domowego do potrzeb alergika. W ten sposób stosowało się rozmaite procedury, które zmniejszały stężenie alergenów kurzu domowego. Czyniono to zarówno mechanicznie, jak i chemiczne. Stosowanymi metodami mechanicznymi były między innymi usuwanie mebli i tapicerowanych powierzchni, częste ścieranie kurzu na mokro, prasowanie, pranie, wietrzenie, a także stosowanie filtrów powietrza i jonizatorów. W 2008 roku ukazały się jednak wyniki badań, w wyniku których udowodniono, że stosowanie tego rodzaju metod nie prowadzi do zmniejszenia się występowania objawów choroby. Nie potwierdzono też żadnego związku ze zwiększeniem poprawy przebiegu choroby alergicznej. oddychaj
Obecnie stosuje się lekarstwa, których zadaniem jest rozkurczanie oskrzeli, w dłuższej perspektywie również leki o działaniu przeciwzapalnym. Najczęściej stosuję się podawanie lekarstw metodą wziewną, która jest o tyle skuteczna w przypadku astmy, że lek niesiony jest prosto do oskrzeli – działając miejscowo uderza dokładnie w miejsce zapalne. Eliminuje to negatywne działania niepożądane stosowanych leków. Do tego rodzaju leczenia stosuje się inhalatory ciśnieniowe wyposażone w odpowiedni dozownik. Czasami stosuje się również inhalatory proszkowe lub nebulizację. Jedynie w przypadku ciężkich przypadków astmy stosuje się tabletki, zastrzyki i kroplówki.
W leczeniu napadów astmy stosuje się leki rozkurczające oskrzela, a w długotrwałej, profilaktycznej terapii, leki przeciwzapalne.
Podział leków rozszerzających oskrzela:
– lekarstwa cholinotyczne – ich funkcją jest blokada receptorów muskarynowych, które są odpowiedzialne za skurcze mięśni gładkich w oskrzelach. Stosuje się je wtedy,gdy skurcz wywołany jest pobudzeniem nerwu błędnego – okazuje się bowiem, że jest to przyczyną napadów astmatycznych u niemal połowy chorujących.
– ksantyna i pochodne – są to inhibitory enzymu rozkładającego nukleotydy cykliczne. Powoduje on zahamowanie skurczu poprzez spadek stężenia jonów wapnia wywołany wzrostem stężenie cGMP oraz cAMP.
– β-mimetyczne – ich zadaniem jest pobudzenie receptorów β-adrenergicznych, które znajdują się w oskrzelach. Efektem zastosowania takiego leku jest rozkurcz mięśni gładkich oskrzeli. Trzeba tutaj zaznaczyć, że długo działające leki β-mimetyczne mogą być niebezpieczne dla organizmu i powodować ryzyko zgonu z powodu astmy – jeśli nie stosuje się ich przy jednoczesnym stosowaniu steroidu wziewnego.
Podział leków przeciwzapalnych:
– lekarstwa przeciwleukotrienowe – to antagoniści receptorów leukotrienowych oraz inhibitory lipooksygenazy.
– kortykosterydy – podaje się je w postaci wziewnej, czasami parenteralnej albo doustnej.
– stabilizatory komórek tucznych – ich zadaniem jest zmniejszanie wydzielania mediatorów przeciwzapalnych (np. histaminy).
Pozostałe leki i kuracje:
– lekarstwa wykrztuśne
– lekarstwa mukolityczne
– lekarstwa antyhistaminowe
– fizykoterapia, psychoterapia, gimnastyka oddechowa
– zastosowanie respiratora (w skrajnych przypadkach)

Leave your response!

You must be logged in to post a comment.