Home » Objawy alergii u dzieci

Objawy alergii u dzieci

dziecko 1Alergia u małych dzieci może objawiać się w najróżniejszy sposób. Często jest to delikatna wysypka, suchość lub łuszczenie się, barwne grudki, swędzenia. W ten sposób objawia się atopowe zapalenie skóry, które jest najczęstszą formą objaw alergii występujących u małych dzieci. Nie wszyscy rodzice jednak wiedzą co to tak naprawdę oznacza i co z tym fantem począć.

Często jednak rodzice dokładnie wiedzą co oznacza pojawienie się pierwszej krostki na skórze. Najczęściej jest to bowiem wyrazisty objaw atopowego zapalenia skóry, która jest z kolei wynikiem alergii pokarmowej. Jednakże pomoc dziecku nie jest taka prosta. Trzeba tu rozwagi i czasu, ustalenia powodów wystąpienia alergii, jej mocy, eliminacja potencjalnych alergenów i leczenie. Jest to więc kompleksowe działanie, które nie zawsze kończy się powodzeniem.

Alergia u małych dzieci bywa problemem większym niż u dorosłych chociażby z tego powodu, że dużo trudniej jest ustalić alergen wywołujący niekorzystną reakcję organizmu.  Niestety w przypadku najmłodszych nie da się zastosować testów skórnych, które w późniejszych okresach życia są podstawową metodą wykrywania uczuleń. W przypadku małych dzieci po prostu wykonuje się testy krwi. Są one kosztowne i nie dają stuprocentowej pewności, bywają jednak też bardzo pomocne.

Nie jest to faktem pocieszającym dla rodziców, ale to ich uważna obserwacja jest tak naprawdę najlepszym sposobem na to, by rozpoznać czy dziecko jest alergikiem. Mogą oni zastosować tekst ekspozycji i karencji. Polega on na usuwaniu pewnych produktów z diety na kilka tygodni i ponownym włączeniu go do menu. Uczulenie natychmiast pokaże się na skórze jeśli faktycznie właśnie ten produkt był alergenem uczulającym. Trzeba jednak pamiętać o tym, że reakcja na niektóre produkty może pojawić się natychmiast, a na inne dopiero po dłuższym czasie, dlatego też wszelkie wyniki obserwacji koniecznie trzeba skonsultować z lekarzem alergologiem.

Karmienie dziecka piersią nie oznacza, że nie może ono ulec uczuleniu – jeśli bowiem matka spożywa pokarmy bogate w składniki powodujące alergie może się zdarzyć, że dziecko ulegnie uczuleniu. Warto jednakże pamiętać o tym, że produktem, który najczęściej powoduje uczulenia dzieci to białko krowiego mleka – dlatego też nie tylko nie wolno podawać go dziecku, ale też matce karmiącej nie wolno go pić, ani nawet jeść przetworów i produktów mlecznych.dziecko 2

W przypadku wystąpienia wyraźnych objawów atopowego zapalenia skóry nie wolno dziecku w żadnym razie podawać kapusty, ogórków kiszonych, serów pleśniowych i żółtych, ani czekolady. Nie jest tutaj najważniejsze wykluczenie tych produktów w testach, ponieważ wewnątrz nich znajdują się nie tylko standardowe alergeny ale też tak zwane prekursory histaminy, które wywołują różnego rodzaju objawy i stany zapalne.

Objawy tego rodzaju oznaczają, że dziecko wymaga leczenia. W tym przypadku podstawą dla każdego rodzica powinno być zachowanie odpowiedniej diety: eliminacja wszystkich pokarmów o potencjale alergizującym to pierwszy i podstawowy krok. Nie wolno ich spożywać nawet w ilościach minimalnych (żadnego „próbowania”!). Zapalenie skóry oznacza też, że trzeba dokładnie myć dziecko i smarować jego skórę specjalnymi maściami i preparatami zwalczającymi skutki uczulenia. Specjalne kosmetyki są bardzo wskazane.
maściami niesterydowymi (jak Elidel) lub sterydowymi (np. Elocom, Cutivate). Wolno je jednak stosować tylko tak długo, jak zaleca lekarz (nigdy na własną rękę!).

Leave your response!

You must be logged in to post a comment.