Home » Featured, Headline

Oczekiwanie na wizytę u alergologa

17 December 2012 No Comment

Gdy dopada nas nagle bardzo silny katar, który utrzymuje się przez wiele tygodni, albo gdy na naszym ciele pojawia się tajemnicza wysypka, której pochodzenia nie znamy, możemy być tym stanem poważnie zaniepokojeni. Nasze obawy często potęguje fakt, że lekarze, do których zgłaszamy się po poradę, również nie potrafią nam pomóc. W takich wypadkach najczęściej chodzi o alergię, a my podpowiadamy, jak dostać się do specjalisty i jak najszybciej skorzystać z jego pomocy.

alergik

Prywatnie czy w ramach NFZ?

Wiele osób zastanawia się, czy aby skorzystać z porady alergologa, konieczne jest skierowanie. Jest ono potrzebne, a dostać je możemy od lekarza pierwszego kontaktu oraz od dowolnego specjalisty, do którego się zgłosimy z naszą dolegliwością. Na wizytę może nas skierować nawet gastrolog lub dermatolog, jeśli uzna, że nasze problemy zdrowotne mogą mieć podłoże alergiczne. Jeśli po raz kolejny umawiamy się do tego samego specjalisty, nie potrzebujemy już osobnego skierowania. Warto pamiętać, że lekarz świadczący nam usługi prywatnie może nas skierować na nieodpłatne leczenie w ramach NFZ, ale tylko jeśli ma podpisaną umowę z funduszem. Jeśli tak nie jest, za wizytę będziemy musieli zapłacić.

lekarz

Wielu pacjentów zastanawia się, jak długa jest kolejka do alergologa, czyli w praktyce ile trzeba czekać na wizytę do poradni alergologicznej. Czas oczekiwania jest różny, w zależności od placówki medycznej. Jeszcze w wakacje na wizytę czekało się od dwóch do pięciu miesięcy. Ten czas jednak coraz bardziej się wydłuża i są regiony w Polsce, w których czeka się ponad rok.

Objawy alergii mogą się nasilać przy każdym kontakcie z alergenem. Jeśli więc nie wiemy co powoduje reakcję obronną naszego organizmu, długi czas oczekiwania na wizytę u alergologa, może okazać się ponad nasze siły. W takim wypadku wybierzemy zapewne prywatną wizytę, której koszt przeciętnie wynosi około 100 zł. Oczywiście należy też uwzględniać dodatkowe koszty leczenia takie jak ceny testów punktowych (6 zł za sztukę) i płatkowych (200 zł) oraz spirometrii (40-50 zł) i zastrzyków odczulających (40 zł co tydzień). Dodatkowa opłata za wizytę może być poza zasięgiem wielu pacjentów, którym przypadnie w udziale długie czekanie na opiekę lekarską w ramach NFZ.

Co powoduje tak długie kolejki do poradni alergologicznych?

kolejka do alergologa

Do poradni w całej Polsce zgłasza się bardzo dużo osób z alergiami, ale niestety czeka ich zwykle kilkumiesięczny czas oczekiwania. Nie jest to, jak można by podejrzewać, wina braku pieniędzy. NFZ ma przygotowane środki na wypłaty dla lekarzy, ale niestety to właśnie ich brakuje. Polska publiczna służba zdrowia od lat boryka się z problemem niedostatecznej liczby alergologów. Jest to poważny i ciągle pogłębiający się problem, ponieważ alergików w naszym społeczeństwie szybko przybywa. Zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, placówki medyczne przeżywają prawdziwe oblężenie. Często jest tak, że osoba cierpiąca na katar sienny w maju, dostaje się na wizytę u specjalisty dopiero we wrześniu, a do tego czasu próbuje sobie pomóc na własną rękę.

Niestety z roku na rok kolejki do specjalistów wydłużają się coraz bardziej. Nie dotyczy to tylko alergologów. Równie długo czeka się na wizytę u endokrynologa czy okulisty. Taki stan powoduje nie tylko wspomniana większa liczba zachorowań i niedostateczna liczba lekarzy, ale też fakt, że wielu pacjentów woli od razu skorzystać z porady specjalisty, zamiast konsultować się ze swoim lekarzem rodzinnym. Duży odsetek konsultacji specjalistycznych jest tak naprawdę niekoniecznych. Taki stan rzeczy poważnie komplikuje pracę szpitali, którym trudno jest zaplanować liczbę wizyt lekarskich. Dodatkowo, pod koniec roku wielu szpitalom kończą się limity w ramach umów z NFZ więc przestają one zapisywać kolejnych pacjentów, ponieważ fundusz nie zwraca pieniędzy za nadliczbowe usługi.

Osoby, którym reakcje alergiczne bardzo utrudniają funkcjonowanie, nie mają wyjścia i w trosce o swoje zdrowie zapewne skorzystają z odpłatnej prywatnej porady.

Comments are closed.